RADY NA PĚSTOVÁNÍ 

BROMÉLIE | TILANDSIE | ORCHIDEA

bromélie

Jsou to rostliny, které pěstujeme nejen pro půvabné květenství, ale také pro dekorativní listy. Tvoří obvykle kožovité, řemenité listy, které mohou být i ostnité. Květenství vyrůstá z listové růžice na dlouhém stonku a je obvykle velice nápadné. Bromélie vydrží kvést poměrně dlouho – i několik měsíců. Po odkvětu tato mateřská rostlina již nevykvete a odumírá. Rostlina však tvoří nové odnože, které pokud dosahují polovinu velikosti mateřské rostliny, můžeme použít k množení. Každá odnož musí mít však vlastní kořeny, bez kterých nezakoření. Často je třeba mateřskou rostlinu zničit, aby bylo možné získat zdravé odnože. Jedna ze zajímavostí při pěstování je, že zálivku aplikujeme do listové růžice ne na substrát. Bromélie ve své domovině rostou jako epifyty tedy v korunách stromů nebo v půdě v lesích. Pro úspěšné pěstování je základem nepřemokřit substrát a středovou růžici zalévat odstátou vodou.

TILANDSIE

Žijí obvykle jako epifyty na stromech, skalách nebo na nejrůznějších podložkách. Je pro ně typické, že se nepěstují v substrátu, ale jsou obvykle upevněny na dřevěnou nebo kamennou podložku nebo větev. Tvoří buď zelené nebo šedé trávovité listy. Tilandsie nejsou náročné na prostor. Daří se jim na slunném a vlhkém stanovišti. Pro pěstování je ideální skleníček, pokud jej však nemáme, rosíme denně nevápnitou vodou. Jsou výjimečné tím, že mají schopnost získávat ze vzduchu vodu a živiny. Dá se říci, že skutečně žijí ze vzduchu.

ORCHIDEA

  • Vhodné stanoviště pro pěstování orchidejí
  • Jak zalévat orchideje
  • Přesazování a pěstební substrát
  • Jak se množí orchideje
  • Choroby a škůdci
  • Druhy orchidejí
nic
Více informací pro pěstování orchidejí

Vhodné stanoviště pro pěstování orchidejí. Orchideje potřebují hodně jasného rozptýleného světla, a proto na jižním okně v horkých poledních hodinách potřebují zastínění. Pro pěstování orchidejí se dobře hodí východní okno, na západním okně (pokud není zastíněné stromy) je stejně jako na jižním potřeba zastínění. Orchidej bude tím lépe růst a vyvíjet se, čím více bude mít světla a čerstvého vzduchu. Aby orchideje dobře rostly a kvetly, je jim třeba zajistit 12 až 15 hodinový světelný den. Proto je v zimě potřebné doplňkové umělé osvětlení. Místnost s orchidejemi musíme pravidelně větrat. Orchideje nemají rády průvan a prudké výkyvy teplot. Před výběrem konkrétního druhu orchideje je nutné vzít v úvahu teplotu, kterou bude potřebovat, protože existují druhy určené do chladnějších místností (například dendrobium, paphiopedilum, coelogyne), do místností s mírnou teplotou (například cymbidium), a do teplých místností (například phalenopsis, vanda, některá dendrobia a cattleye).

Jak zalévat orchideje? V období vegetace a květu se orchideje zalévají poměrně hojně a pravidelně. Zálivka musí být rovnoměrná. Nedostatek vláhy vede k vytvoření slabých a špatně vyvinutých výhonů. Ve vegetačním období musí být půda stále lehce zavlhlá. Zavlažovat lze i z misky. Množství zálivky závisí na druhu orchideje a stadiu jejich vývoje. Orchideje potřebují vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě v místnostech s ústředním topením a při horkém počasí v létě nepomůže ani opakované rosení, i když z hygienických důvodů je pravidelné orosování nutné. Orchideje nerosíme, jsou-li na slunci. V době květu se orchideje rosí tak, aby voda nedopadala na květy. Nejlépe je rosit orchideje ráno nebo po obědě, na noc můžeme rosit v případě, že květináče s orchidejemi nejsou na balkóně nebo na verandě.

Přesazování a pěstební substrát. Všechny orchideje s výjimkou druhů s opadavými listy nemají přesazování rády a těžce ho snášejí. Epifytní orchideje přesazujeme po 4 – 5 letech, stálezelené po 2 – 3 letech, opadavé každý rok. V praxi orchideje přesazujeme, když kořeny vyčnívají z drenážního otvoru, nebo když na jaře příliš pomalu rostou, nebo nerostou vůbec. Půda pro pěstování orchidejí by měla být hrubá, propouštějící vzduch a vodu, slabě kyselá, s nevysokou koncentrací živin. Připravujeme-li půdní směs sami, použijeme 1 díl jemně mletých kořenů kapradí, 1 díl jemně mletého mechu, 1 díl kypré lehké drnovky a 1 díl listovky. Do půdní směsi pro orchideje můžeme přidat trochu spadaného dubového listí (zlepší strukturu zeminy). Můžeme koupit hotovou půdní směs pro orchideje také v květinářství. Orchideje přihnojujte kombinovaným minerálním hnojivem V době aktivního růstu se orchideje přihnojují kombinovaným minerálním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Existují i speciální hnojiva pro orchideje.

Jak se množí orchideje? Orchideje se množí řízky, dělením, semeny a hlízami. Pro množení řízky se používají staré dlouhé stonky, vedlejší výhony nebo odkvetlé stvoly. Řízky řežeme dlouhé 10 – 15 cm. Odříznutý řízek se nezasunuje do země, jako u jiných pokojových rostlin, ale pokládá se naplocho na povrch zeminy (písku nebo mechu) a umístí se do vytápěného pokojového skleníku. Orchideje je také možné množit stonkovým výhonem přesahujícím do vedlejšího květináče, který po zakořenění od mateřské rostliny odřízneme. Rozmnožování orchidejí semeny Pro rozmnožování semeny použijeme půdu z rozmělněného mechu (můžeme do ní přidat trochu listovky), kterou dobře zvlhčíme. Na ni se v řadách nasypou semena, která se nezahrnují zeminou. Výsadbu udržujeme při teplotě 22 – 25°C a vysoké vlhkosti vzduchu. Místo zálivky semena pečlivě rosíme měkkou vodou. Po vyrašení prvního lístku pikýrujeme sazenice do zeminy složené z poloviny drceného mechu a poloviny rašeliny. Podruhé pikýrujeme po vyrašení druhého lístku do půdy složené kromě mechu a rašeliny i z mletých kořenů kapradí.

Choroby a škůdci. Nejčastěji orchideje napadají svilušky, třásněnky, mšice, červci, puklice a molice. Ochrana proti chorobám a plísním Nejúčinnější ochranou pro napadené rostliny, je odstranění napadených částí rostliny a postřik účinným insekticidem.

Druhy orchidejí: Chladnomilné orchideje § Coelogine cristata § Odontoglossum rosii § Odontoglosum grande § Stanhopea hernandezii § Vanda coeurolea § Miltonia speciosa Orchideje se středními nároky § Paphiopedilum calossum § Paphiopedilum insignis § Cymbidium lowianum § Dendrobium nobilis § Zygopetalum mackayi § Odontocidum Tiger Teplomilné orchideje § Cattleya labiata § Phalenopsis amabilis § Dendrobium phalenopsis.

STÁHNOUT V PDF

KDYKOLIV SE NA NÁS OBRAŤTE